خطا
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

جناب آقاي مهندس هاشمي 

نماينده محترم مردم شریف تهران در مجلس شوراي اسلامي

( منتشر شده در روزنامه نقش قلم - 30 آبان 1392 )

با سلام  و  احترام      ( متن ذیل تحویل آقایان مهندس جعفرزاده-تامینی-خسته بند- لاهوتی-شکری-رهبری املشی  شده است )           

طرح پيشنهادي جنابعالی و تعدادی از نمايندگان محترم مجلس شورای اسلامی را كه با محوریت جنابعالي براي اصلاح قانون سازمان نظام مهندسي ساختمان به مجلس محترم پيشنهاد نموده اید را مطالعه كردم و با تعجب و تامل بسيار بناچار نكاتي را كه شايد اساسي و از قلم شما خدمتگذاران ملت جامانده است را بيان مینمایم تا قسمتي از مشكلات اساسي اين قشر از متخصصين جامعه مرتفع گردد .

جناب آقاي مهندس هاشمي از كارهاي بسيار نيكو و پسنديده ای بود كه در غياب توانمندان دولت محترم در عرصه ميدان داري هاي صنعت ساختمان و نقش حاكميتي دولت محترم در اين سازمان توانستيد دست به اصلاح قانوني ببريد كه بيش از 18 سال از تصويب آن گذشته بود ونياز به كالبد شكافي اساسي داشت .

1-   بجا بود اولين مشكل اساسي و بنيادي اين سازمان كه انتفاعي شدن ان در سالهاي اخير و خارج شدن از غير انتفاعي بودن که مبناي تشكيل اين سازمانها مطابق ماده 3 قانون است را با بند و تبصره اي حل مي نموديد تا اعضاي سازمان نيز بدانند كه آيا در سود فعاليتهاي اين سازمان عريض و طويل منتفع خواهند بود و يا خير ؟! و اگر خير تكليف اين همه سرمايه خوابيده در كف حسابهاي سازمانها چيست ؟ تکلیف این همه سرمایه های ایجاد شده با پول مهندسان تحت مالکیت سازمانها نهایتا به چه کسانی تعلق دارد ؟ متاسفانه پس از گذشت 18 سال اين موضوع همچنان بلاتكليف مانده  است و مانيز بمانند شما منتظر يك صاحب نفع از اعضای سازمانها براي حضور در دادگاه و تعيين تكليف اين وضعيت سازمان هستيم !!

2-   شايد هنوز چرك انتخابات دوره ششم هيئت مديره هاي سازمان در مرداد ماه سال 1391 خشك نشده باشد و همانطور كه مستحضريد در هفت استان كشور هيئت مديره ها با يك عضو كمتر از حد نصاب قانوني خود و بطور كاملا شبه قانوني تشكيل گرديده اند و داستان اصلي بودن و يا مرتبط بودن مدارك دانشگاهي يا پروانه اشتغال كه بصورت مبهم در قانون و آيين نامه آمده است , داستان هزارو يك شبي شده است كه جا داشت در اصلاحيه قانون اين مطلب به روشني مشخص تا شاهد اين تنشها كه همچنان در دادگاههاي كشور در حال رفت و آمد هست در سالهاي آتي نباشيم و با تعيين تكليف و وسعت نظر در خصوص اعضاي سازمان حضور پرشور تر تمام اعضا را براي اصلاح و توسعه وضع موجود مي خواستيم .

3-   آنچه كه از كل طرح شما بر مي آيد كم رنگ كردن نقش حاكميتي دولت یا بعبارتی وزارت راه و شهرسازي و تبديل سازمان  به يك نهاد مستقل و افزايش تصدي مسئوليت هیئت مدیره ها از 3 سال به 4 سال مي باشد . گرچه مورد پسند تعدادی از اعضا است اما مشخص نيست در اين سالها كه وزارت مسكن متولي نظارت بر اجراي قانون در سازمان بود و نتوانسته مشکلات1- غير انتفاعي شدن سازمان(كه اصلي ترين پايه تشكيل سازمان ها بود و اعضاي سازمانها كه پيكره اصلي سازمان را تشكيل مي دهند بي ثمر از نفع ايجاد شده بوده اند) 2- وجود دلالان در عرصه ساخت و ساز ( که تنها مسئوليت اين قشر متخصص را بدون افزايش دستمزدي بيشتر و بيشتر كرده اند و از پرداخت حق و حقوق آنان نيز طفره رفته اند ) 3- نظارت عالیه بر ساخت و ساز 4- مسئولیتهای نامحدود مهندسان پس از ساخت و .... را حل نماید چگونه يك سازمان مستقل صنفيکه جنابعالی در تصور دارید مي تواند مهندسان محترم را از چنین مشکلاتی بيرون بياورد !!  آيا بهتر نبود بجاي حذف نهاد حاكميتي واسط ، همكاري آنرا با سازمان پر رنگ تر و پر رنگ تر ميكرديم .

4-   محدود کردن دوران مسئولیت مهندسان پس از ساخت در ازای دخالت دادن صنعت بیمه با صنعت ساختماناز جمله اقدامات مورد نیاز است که اکنون خلا قانونی و اجباری شدن آن احساس می گردد .

5-   اكنون اینکه چه کسانی تهيه و تنظيم مباني قيمت گذاري را میکنند مشكل اساسي مهندسين نيست بلكه عدم وصول تعرفه هاي موجود مشكل اساسي است و بهتر بود راه حلي در اين خصوص پيشنهاد ميشد ,گرچه ایجاد یک رابطه منطقی بین مسئولیت مهندسان و حق الزحمه های آنها با قیمتهای نجومی فروش ساختمان یا قیمتهای تمام شده ساخت در قانون ساختمان مورد نیاز به نظر می رسد و نيز میتوان یکی از راههای برون رفت از این معضل را با لحاظ پرداخت درصدی از قیمت معاملات رسمی فروش به مهندسان بعنوان جزئی از حق الزحمه های آنان در سالهای پس از ساخت در نظر گرفت .

6-   حضور نمايندگان سازمانها در كمسيونهاي شهرسازي و ماده 100 شهرداريها و هياتهاي حل اختلاف مالياتي امري پسنديده و نياز جامعه بود و اينجانب نيز از آن نمايندگان محترم استدعا دارم حضور يك نماينده از سازمان استانها در شوراي شهرها را نيز الزام كنيد تا طرح كننده نظرات كارشناسي سازمان كه متشكل از هزاران متخصص از  7 رشته عمران –معماري-  شهرسازي – نقشه برداري – تاسيسات شهري ( برق و مكانيك ) و ترافيك مي باشند در شوراها ي شهرها باشيم .

7-   نظارت شوراهاي مركزي بر عملكرد هيئت مديره ها نافي نظارت مجامع بر عملكرد منتخبين خود است . بهتر بود بجاي چنين پيشنهادي و نيز حذف بازرسين در قانون با اصلاح ماده هاي 9 و 18 از فرمايشي انتخاب شدن بازرسان اجتناب و درعوض با تغيير در نحوه انتخاب بازرسان قدرت مانور آنان و مجامع را در سازمانها بيشتر مينموديد و به اين ترتيب نظارت اعضا بر هيئت مديره ها را قويتر مي كرديد . همانطور كه ميدانيم اعضاي درگير با عملكرد هيئت مديره ها بهتر و بيشتر مي توانند به هيئت مديره ها نظارت كنند تا شوراي مركزي منتخب هيئت مديره ها ! فلذا با تصويب جايگاه بازرسين و تغيير در نحوه انتخاب بازرسان بمانند هيئت مديره ها و نحوه نظارت و تاييد بازرسان بر آيين نامه هاي داخلي و دخیل کردن اعضا در سرنوشتشان تاثيرات بزرگتري در اين صنعت شاهد بوده وتنها از اعضا انتظار راي دادن نداشته باشيم ...!!

8-   اما ماده 27 قانون كه راه را براي اشتغال جديدي در سازمان گشوده بود شايد با تغييرات كوچكي در اين ماده قانون ( بمانند كانون كارشناسان رسمي دادگستري )‌ مي توانست گره گشاي بسياري در ايجاد اشتغال جديد و نيز گردش مالي قوي در سازمان به مانند كانون كارشناسان دادگستري گردد كه متاسفانه از اين ظرفيت اشتغال و تاثيرگذاري نه دوستان در شوراي مركزي و نه هيئت مديره ها ي استانها استفاده كافي نكرده و نميكنند و مطمنا تغييرات كوچكي در اين ماده قانوني بسيار مفيد خواهد بود که اراده ملی شما قانونگذاران و نمایندگان محترم را می طلبد .

در پایان نظر جنابعالی را به این مهم جلب می نمایم که با توجه به گسترش روز افزون متخصصین در جامعه نیاز مبرم به اشتغال آنان یا حفظ حقوق این متخصصین از جمله راهکارهای رفع بحران اشتغال و نارضایتی این متخصصین در سالهای آتی است که اکنون شما نمایندگان محترم با اصلاحاتی بر قانون صنعت ساختمان ضمن رفع دغدغه های موجود ضمینه های اشتغال مطمن را می توانید در سالهای آتی رقم بزنید .

                                                                  ارادتمندتان – پژمان پورحبيب

آخرین اطلاعیه ها

انتخاب رئیس و دبیر جدید گروه تخصصی مکانیک

29 شهریور 1393
انتخاب رئیس و دبیر جدید گروه تخصصی مکانیک

انتخاب  رئيس  و  دبیر  جديد گروه تخصصي مكانیک ...

مجمع عمومی مهندسان مکانیک

27 بهمن 1392
مجمع عمومی مهندسان مکانیک

مجمع عمومی مهندسان مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان ...

ریاست گروه تخصصی مکانیک

05 دی 1392
ریاست گروه تخصصی مکانیک

در تاریخ 1392/10/04 گروه تخصصی مکانیک آقای مهندس پژمان پورحبیب را با...

مجمع عمومی فوق العاده -نوبت اول

28 تیر 1392

مجمع عمومی بطور فوق العاده سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان نوبت اول...

تبلیغات شماره 2
تبلیغات شماره 2
تبلیغات شماره 1

تماس با ما

شماره تلفن مستقیم: 2254874

 شماره نمابر: 5521342

شماره موبایل: 09111362476

آدرس ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آمار بازدید کنندگان

بازديد امروز :2
بازديد روز گذشته :16
بازديد اين هفته :18
بازديد اين ماه :195
مجموع آمار بازديد ها :14583

وضعیت آب و هوا